Srí Lanka – naše trasa – Vnitrozemí

Dlouho jsem na blogu nebyla aktivní, protože jsem měla moc práce a taky školy. Ráno jsem vstávala v 6 a vracela jsem se v 11 večer domů. Po půl roce jsem to vzdala a řekla si, že odejdu z práce a soustředím se na státnice a na to, co mě baví. A že si najdu takovou práci, která mě nebude psychicky a fyzicky vyčerpávat. Po zkouškovém jsme se rozhodli, že odjedeme daleko z Česka. Všichni jsme potřebovali oddych a načerpat síly v pořádném teplu.

Naše cesta vedla na Srí Lanku. I když jsme chtěli relax, tak nám to nedalo a rozhodli jsme se pro aktivní cestovatelskou dovolenou. Chtěli jsme poznat všechna tajemství a krásy Srí Lanky.  Vyrazili jsme s krosnami jako správní baťůžkáři.

V následujících příspěvcích vám sdělím naše dobrodružství.

První článek bude o cestě ve vnitrozemí a ten další o Jižním pobřeží. Poté také zdokumentuji jídlo, ubytování a nějaké tipy, jak na Srí Lanku.

!ZAČÍNÁME!

1.Colombo

Naše první zastávka byla v hlavním městě Srí Lanky. Hned po příletu jsme z letiště jeli na vlakové nádraží a odtud  vlakem do města Kandy. Po mnoha hodinách na cestě jsme si trochu zavařili. Nečekali jsme totiž, že když má cesta vlakem trvat 4 hodiny, že bude o několik hodin delší. Cca o 3 hodiny.  Takže jsme procestovali celkově  30 hodin. A že vlaky na Srí Lance jsou opravdu výzva.

2. Kandy – 1. den – 2. den

Druhé největší město na Srí Lance. Pro Srílančany důležitějsí, jak Colombo. Je pro ně velice posvátné kvůli chrámu Buddhova zubu, který střeží právě jeho zub, co po něm zbyl. Chrám je překrásný a je to místo číslo jedna, které musíte na Srí Lance vidět. Místní se modlí a přinášejí kytičky, zapalují svíčky a jsou neskutečně milí. Není tam moc turistů, takže na vás koukají jak na atrakci. Navíc jsou opravdu vřelí a povídají si s vámi. Nádherná zastávka. Musíte tam být však zahaleni od hlavy až k patě a chodit  bosí. To nám ale vůbec nevadilo.

Celkově je město Kandy velmi zajímavé. Doprava je tam ztřeštěná a bez pravidel. A naleznete tam spoustu místních malých podniků na zajímavý oběd. Navíc je tam národní park = džungle, kterou jsme také navštívili. Zrovna pršelo, takže jsme tam šli v opravdu nebezpečné situaci (zvýšený stav hmyzu). Místní nás varovali, ať tam nechodíme, ale nám to nedalo. Viděli jsme opravdovou džungli. Můžete tam potkat divoká prasata, kamzíky, opice a spoustu hmyzu a hlavně hodně pijavic. Mára si jednu odnesl s sebou na noze. Ale nic závažného nás nekouslo a ani neohrozilo. 🙂

3. Tea Factory 2. den

Po cestě do Pinnawaly nás náš řidič Raffi překvapil nečekanou zastávkou. Tou byla Tea factory. Pracovníci nám ukázali, jak se vyrábí čaj a jaké různé techniky jsou potřebné pro různé druhy čaje. Nakonec nás pohostili výborným čajem a my sami si pár balíčků odnesli.

4. Pinnawala – 2.den

Úžasná Pinnawala. Sloní sirotčinec. Jsou tam nemocní, slepí, postižení či nějak ublížení sloni, o které se v sirotčinci starají. Se slony se chodí dvakrát denně koupat do místní řeky a vy se můžete koukat na jejich pochod městem do řeky a jejich mytí.. Neuvěřitelné, jak si sloníci v řece rochnili a sálala z nich euforie. Slony vidíte opravdu šťastné. Po koupání si je můžete nakrmit a sáhnout na jejich tvrdou kůži. Pro mě srdeční záležitost.

5. Sigirya – 3. den

Sigirya neboli Lví skála. Tato památka je zapsána v seznamu UNESCO a již z dálky vás zaujme svou jedinečností. Její vznik sahá až do dávné historie, kdy zde vládnul krutovládce, který skálu nechal přitesat do tvaru lva a na vrchu vybudoval systém paláců. Pod skálou jsou ostatky zahrad. Toto místo je trochu přeplněné turisty, ale areál je tak velký, že se tam to množství celé snadno rozprostře. Nahoru i dolu vede nebezpečné cesta po kraji skály s opravdu chatrným zábradlím. Navíc je tam spousta lidí a tak vám přijde, že se to musí celé brzy zhroutit dolů z nekonečné výšky. Po výšlapu a sešlapu se nám všem třásly nohy. Ale ten výhled nahoře stojí za to. Celkově tato skála je tak neuvěřitelná, že vám ani nevadí ta téměř ničím nejištěná výška nebo spousta turistů. Ani množství opic, které vám čas od času ukradnou jídlo.

Je důležité vyrazit na skálu brzy ráno. Později už budete mít hodně vysoké teploty a navíc vám může nahoře padnout mrak a nemusíte toho moc vidět. Někteří turisté radí, ať se na tuto skálu vykašlete a jdete raději na skálu vedle, která je menší a není tak přeplněná turisty. Sice vidíte na celou Lví skálu a asi máte i podobný výhled na krajinu. Ale myslím si, že to mohl napsat jen člověk, co tu ohromnou skálu nevystoupal. Ta historie, která tam dýchá je nepopsatelná a vše si dokážete, aspoň ve své fantazii, představit. Pro mě další povinnost, kterou si nemůžete nechat ujít.

6. Habarana – Trincomale road – 3. den

Tohle je taková tajná zastávka, na kterou jsme narazili díky našemu řidiči. Je to úžasný bufet podél cesty. Jsou tam pouze typická jídla a vaří tam místní. Jídlo máte v keramických miskách a můžete si nandat vše, co se vám líbí. Takže, pokud hledáte opravdu klasická jídla, tak nevyhledávejte žádné načančané restaurace. Skočte do té, která nevypadá zrovna krásně a bude právě třeba podél cesty. Jednou z vůbec nejlepších voleb restaurací je právě bufet.

7. Polonnaruwa – 3.den

V době svého rozkvětu ve 12. století zde vznikly rozsáhlé zahrady, velké množství soch Buddhů, mnoho paláců i mnoho dalších staveb, které zde existují dodnes v relativně dobře zachovalém stavu. Historické město je zapsané v památkách UNESCO. Já mám ráda dochovalé památky, takže pro mě to byl další skvělý zážitek, ale kdo nemá rád trosky a řekne si, že tam vlastně nic není, tak nic neuvidí. Opět zde platí pravidlo, že musíte být zahalení.

8. Herbal Garden- 3.den

Tady nám zastavil náš řidič. Byla to také nečekaná zastávka, která nás velmi mile překvapila. Je to ajurvédská zahrada, kde je místní doktor, který studuje ajurvédskou medicínu. Jeho otec byl doktor, jeho děda a praděda… Zahradou vás provede a ukáže vám všechny rostliny, které sám pěstuje. Viděli jsme rostliny vanilky, aloe vera, pepře, kávy, curry, chlli. Opravdu všechno, co  vás může napadnout. Nakonec nás namasíroval a řekl, co máme používat na naše problémy. Nakoupili jsme mastičky, koření a medicíny na doma. Byl to skvělý zážitek. Určitě doporučuji navštívit jakoukoli  ajurvédskou zahradu, stojí to za to.

9. Kandy – uff konec 3. dne

Zpátky do Kandy na jednu noc.

10. Waterfall – 4. den

Po cestě na čajovou plantáž jsme zastavili u nejmenovaného vodopádu. Opět díky našemu řidiči. 🙂 Sešli jsme asi 10 minut strmý kopec dolů a tam na nás čekal úžasný vodopád.

11. Damrotea plantation – 4. den

Obrovská rozlehlá plantáž. Opravdu nádherná . Můžete si  ji  projít přímo a ne po  cestičkách. Náš řidič nás sice varoval, že jsou v keříkách občas kobry, ale my se nebáli a vyrazili jsme. Protože jen z klasických stezek nikdy neuvidíte tu krásu, jako přímo z jádra plantáží. Projít celou plantáž zabere několik hodin. Navíc je důležité se pořádně namazat, sluníčko tam hodně praží, ačkoli se to nezdá.

12. Nuwara Eliya – 5.den

Město leží v horách nedaleko nejvyššího vrcholu země Pidurutalagala. Tady se musíte zase obléknout do kalhot a mikiny. Je tu opravdu chladno. Ale je to krásné, upravené město. Je mnohem  civilizovanější než Colombo nebo Kandy. Opravdu jsme byli překvapeni, že bylo město (v rámci mezí) čisté. Je tam nádherná kolonáda podél řeky. Upravená zelená tráva a spousta stánků. My jsme narazili na úžasnou indickou restauraci, která nás naprosto uchvátila. Je jediná ve městě poblíž kolonády. Takže každý tuktuk vás tam určitě zaveze.

Místní kluci zde hrají fotbal a ti naši se toho samozřejmě hned chytli. Takže jsme hodinu koukaly na turnaj našich kluků proti místním. My s Domčou jsme během toho rozdaly asi tak 30 fotografií, protože jsme byly pro místní atrakce. Ve městě je spousta koní, které také jen tak někde na Srí Lance neuvidíte.

13. Horton plain – 5.den

Z městečka je skvělá přístupnost na Hortonské pláně. Nevšední národní park, jinak také Konec světa. Klidné místo s krásnou přírodou a úžasným vodopádem. Je tam chladno, takže zase platí, že se musíte více obléknout. Trasa je dlouhá 10km (teda aspoň pro nás, protože jsme chodili cestičkami, které byly zřejmě i zakázané). Musíte vyrazit brzy ráno, aby vám na úžasný výhled nepadl opar. Jsou tu husté lesy, jezera a skalnaté výběžky. Pokud chcete vidět úžasný vodopád, tak musíte sejít nepříjemnou strmou kamenitou cestou, která není přímo vyznačená. Ale určitě ji poznáte, protože uslyšíte šumění vodopádu. Opravdu to stojí za to, podle vyznačené trasy uvidíte vodopád jen z vrchu a to není ono. Takhle se můžete pod vodopádem i vykoupat.

Výhled „Konec světa“ je nepopsatelný. Vyšlo nám skvělé počasí, takže jsme krásně viděli až dolu. Je to obrovská výška a stojí za to se tam pozastavit. Jo, a ještě nás po cestě překvapil obrovský jelen, který byl tak přátelský, že se nechal i nakrmit. Hortonské pláně zaberou celý den. Je tam toho spousta k dívání. Nádherná příroda a výhledy. Sice plno Číňanů, ale ty na stezkách předběhnete a jdete si svou. 🙂

VLAK – 6. den

Abychom se dostali do městečka Ella, museli jsme nasednout na vlak. Nebo spíš jsme chtěli. Protože se říká, že vlak z Nuwary do Elly je vůbec nejkrásnější podívaná skrz srdce Srí Lanky. Objednejte si ale lístky přes internet do druhé třídy. My jsme to tak neudělali a skončili jsme ve třetí a je to opravdu špatné. Záchody byly odporné a celou cestu stojíte. Musíte nastupovat opravdu rychle, protože je tam o místa boj. A nebo si můžete sednout do dveří a celou dobu koukat přímo do přírody. Tak jsme to udělali my. 🙂 Cesta trvá 4-5 hodin. Doporučuji, i když to není zrovna pohodlné.

14. Ella – 6.den

Městečko Ella už je hodně turistické. Dáte si tam burger, kari potkáte málo kdy a je tam přeplněno. Nás moc neuchvátilo. Ale památky poblíž jsou nádherné.

15. Nine Arch Bridge – 6. den

Zajímavá stavba, kterou najdete uprostřed hor. Obklopena džunglí a čajovými plantážemi. Je to pozůstatek z koloniálních dob. Na Srí Lance je tento most opravdu vyhlášenou památkou. Proto je tam velké množství turistů. Viděli jsme přímo projíždějící vlak, a tak to mělo i své kouzlo.

16. Little Adam’s Peak – 6. den

U Elly je úžasný výstup na Little Adam’s Peak. Pro mě ještě krásnější než samotný výhled „konec světa“. Doporučuji jít tam na západ slunce. Nikdy jsem neviděla něco tak krásného, jako právě tady. Řekla bych, že mě toto místo přímo zasáhlo. Byla to pro mě snad nejkrásnější zastávka ve vnitrozemí. Měla své kouzlo. Lidé se na vrcholku modlili. Byl tam neuvěřitelný klid. Jakoby se tam zastavil čas.

17. Udawalawe – 7. den

Další den po krásném výhledu jsme přejeli dál, směrem na jih. Stavěli jsme se v safari. Viděli jsme spoustu slonů, krokodýlů, buvolů a zajímavých ptáků. Projetí celého safari trvá asi dvě hoďky, a tak je to jako odpočinek od náročného přejíždění super nápad.

Tímto jsme ukončili naše středozemí. Myslím, že bylo vyčerpávající a skvěle naplánované. Přikládám i mapku pro inspiraci pro další cestovatele po Srí Lance. 🙂 A klidně podám přesné informace logací jednotlivých míst. 🙂

 

 

 

Napsat komentář